Natisni to stran

TECES začenja s študijo izvedljivosti možnosti razvoja pametnih premestljivih infrastrukturnih kapacitet (kampov)

24.11.2020

Z oktobrom 2020 je pričel TECES v okviru javnega naročila Ministrstva za obrambo RS (MORS) z izvedbo študije izvedljivosti možnosti razvoja pametnih premestljivih infrastrukturnih kapacitet (PamPIK) ali pametnih premestljivih kampov.

Cilj RR študije je analiza stanja tehnike in relevantnih globalnih trendov PamPIK s fokusom na raziskovalno-razvojne, tehnološke in inovacijske kapacitete slovenskih deležnikov, opredelitev vizije, strategije razvoja in koncepta s predlogom konkretnega načrta implementacije za PamPIK naslednjih 10 let.

Namen študije je ugotovitev stanja razvojnih aktivnosti v slovenskem prostoru in  predlog nadaljnjih aktivnosti MORS pri pripravi 10 letnega programa razvoja pametnih premestljivih infrastrukturnih kapacitet in njihovih komponent (v slovenskem prostoru) za podporo izgradnje zmogljivosti Slovenske vojske (SV) in Uprave RS za zaščito in reševanje (URSZR). Študija poteka v sodelovanju z nekaterimi novimi člani SiEnE (ZAG, UL FS LAHDE, UL FS KES, UM FERI).

Cilj študije je analiza stanja tehnike in relevantnih globalnih trendov, opredelitev vizije, strategije razvoja in koncepta PamPIK  in posameznih skupin produktov za naslavljanje širokega spektra uporabe v vojnih in mirnodobnih operacijah.

Študija bo naslovila raziskovalno razvojne, tehnološke in inovacijske kapacitete slovenskih deležnikov ob hkratni preveritvi njihovih zmogljivosti za nadaljnji razvoj posameznih gradnikov PamPIK. Vključevala bo tudi načrt postopnega razvoja ter uvajanja produktov, ki temeljijo na razpoložljivosti prebojnih tehnologij in stanju razvoja ter tehnološke zrelosti produktov slovenske industrije za vojaško in civilno rabo.

Slovenski partnerji boste v prihodnjih tednih/mesecih tudi povabljeni k izrazu interesa sodelovanja.

Kaj je pametna premestljiva infrastrukturna kapaciteta (PamPIK)?

PamPIK pomeni hitro postavljivo začasno vojaško ali civilno infrastrukturo, ki je postavljena z namenom bivanja, delovanja, logistične podpore ter oskrbe in fizičnega zavarovanja enot in ljudi v obdobju od pol do več let.

Sodobne hibridne grožnje, združene s podnebnimi vplivi in drugimi grožnjami naravnih nesreč zahtevajo hitro postavljivo, modularno in energijsko samooskrbno infrastrukturo, ki bo na voljo vojaškim silam ali pa za potrebe zaščite in reševanja.

Pomemben poudarek pri razvoju pametnih premestljivih infrastrukturnih kapacitet je tudi preučitev in razvoj koncepta energetske učinkovitosti tovrstnih samooskrbnih bivalnih infrastruktur. Seveda z možnostjo, da se struktura med delovanjem neodvisno oskrbuje z električno energijo lastne proizvodnje, avtonomno upravlja s samo rabo in proizvodnjo energije, upoštevajoč, da je vpliv na okolje minimalen že zaradi uporabe obnovljivih in drugih bolj trajnostno naravnanih virov energije, kot so na primer vodikove tehnologije.

Dodatne informacije

Dodatne informacije o študiji in možnostih sodelovanja pri Goran Potočnik Černe, TECES (T: +386 2 333 13 53, E: SiEnE@teces.si). Zaradi večkratnega dela od doma je možna neodzivnost na vaš klic, zato raje uporabite e-pošto.

Postanite član ali podpornik v razvojnem partnerstvu SiEnE. Več o na spletni strani partnerstva SiEnE TUKAJ

SiEnE Postanite clan SLO