»Industrijski grozdi so gonilo evropskega gospodarstva« je sporočilo analize European Panorama Report 2020

02.04.2020

European Observatory for Clusters and Industrial Change  je 30. marca 2020 objavil poročilo Clusters as drivers of the European economy: results from the 2020 European Panorama Report. Eno izmed glavnih ugotovitev poročila je, da so industrijski grozdi gonilo evropskega gospodarstva ter da podjetja znotraj grozdov dosegajo v povprečju vsaj 25% višjo produktivnost kot druga.

Zanimivo, vendar ne nepresenetljivo, je dejstvo, da so grozdi iz regija EU z dolgotrajno podporo grozdom tudi največkrat ovrednoteni najviše kot »high-performing clusters«. Z nadaljevanjem podpore grozdenju in povezovanju, ki je v Sloveniji sistemsko urejeno od leta 2016 v okviru Strategije pametne specializacije Slovenije in podpore Strateškim raziskovalnim inovacijskim partnerstvom, lahko verjamemo, da bomo v prihodnosti tudi slovenski grozdi lahko večkrat posegali po statusu »medium-performing clusters« ali celo »high-performing clusters«.

Morda bo v trenutnih razmerah, predvsem pri načrtovanju prihodnosti ter strategije Slovenije za obdobje 2021 – 2027 komu pomagalo pri razmišljanju ali je podpora sistematičnemu in organiziranemu povezovanju v okviru organiziranih struktur kot so grozdi in slovenski SRIP-i pomembna in potrebna. DA, je POMEMBNA in POZITIVNO vpliva na gospodarstvo. Ugotovitev analize je tudi, da imajo podjetja znotraj grozdov v povprečju vsaj 25% višjo produktivnost kot druga.

Iz primerjave 2.950 regionalnih industrijskih grozdov znotraj EU, ki delujejo na različnih področjih, je jasno razvidno, da so grozdi v regijah EU z dolgotrajno podporo grozdom tudi ovrednoteni najviše kot »high-performance« grozdi (deloma se uspešnost in vpliv grozda ocenjuje tudi na podlagi obsega izvoza izdelkov podjetij v grozdih izven meja regije).

V Sloveniji žal nimamo grozdov na najvišjem »high-performing-clusters« nivoju, v večini so grozdi ocenjeni z »basic-performing clusters«, kljub vsemu pa imamo nekaj področij celo z oceno »medium-performing clusters« in sicer na področjih Appliances (naprave), Communications Equipment and Services (Komunikacijska oprema in storitve) in Metalworking Technology (obdelave kovin).

V TECES verjamemo, da je deloma to tudi rezultat dela in povezovanja raznih slovenskih grozdov, ki že več let verjamemo v moč povezovanja in ustvarjanja sinergij ter po svojih zmožnostih, včasih tudi brez sistemske podpore države grozdom, vztrajamo v podpori povezovanju. Področje Naprave in predvsem zaradi vsesplošne digitalizacije nanjo navezujoča IKT, spadata med primarni področji delovanja TECES in tudi SRIP Pametne stavbe in dom le lesno verigo, zato verjamemo, da smo deloma k temu prispevali s svojo vlogo tudi mi.

Na srečo imamo od leta 2016 podporo grozdenju in povezovanju sistemsko urejeno v okviru Strategije pametne specializacije Slovenije in podpore Strateškim raziskovalnim inovacijskim partnerstvom. Verjamemo, da bo tako ostalo tudi naprej v obdobju 2021 – 2027 ter bomo tovrstno podporo še okrepili. S tem bomo tudi omogočili, da bo Slovenija v prihodnjih analizah industrijske politike in grozdenja lahko večkrat posegala po oceni »medium-performing clusters«, morda pa na nekaterih področjih delovanja tudi po »high-performaning-clusters«.

V TECES vsekakor stremimo k temu, da bomo s podporo povezovanju članov in ustvarjanju sinergij na področjih delovanja TECES in SRIP PSiDL, pripomogli k višji oceni uspešnosti delovanja grozdov v Sloveniji.  

 

Načrtovani dogodki

Trenutno ne prirejamo dogodkov.

Posnetek zaslona 2024 03 22 102928
Aktivnosti sofinancirata Republika Slovenija - Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter EU iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

 
Na spletni strani SRIP PSiDL uporabljamo piškotke z namenom izboljšanja uporabniške izkušnje ter za uporabniške nastavitve strani. Prosim sprejmite piškotke.